Whatsapp Destek
Whatsapp Destek

Vefk’lerin Zararları Varmıdır?

Bilindiği üzere vefk ; tesirli duâ manâsına gelmektedir. Kelimelerin ya da harflerin ebced hesabıyla toplamlarının birbirine eşit olması gerekir. Vefk ; dikdörtgen içerisinde birbirini dik olarak kesen doğruların arasında meydana gelmiş olan dörtgenlere, belirli zaman ve şartlar da, belli kurallar ile sayılar, sayıların değerlerinde harfler, kelimeler ya da sayıların, harflerin ve kelimelerin beraber yazılmasıyla meydana getirilen şeklidir. Kısacası vefk; ebced harfleri ile, bu harflerin sayı değerlerinden yola çıkılarak, değişik şekiller yapılarak duâların rakamlara, geometrik çizim haline dönüşmesine denilmektedir. Yapılışının belli bir düzeni ve hesabı vardır.

Belli bir geometrik şekil, harfler, ebced hesabıyla hazırlanan vefkler, her insanın alelâde yapabileceği işler olmayıp, islam dinimizce de uygun görülmemiştir. Bu yüzdendir ki yanlış hesapla yapılan vefklerin kişiye fayda yerine zarar verme ihtimali vardır. Mümin bir kul bu tür hesaplarla uğraşmaz ve herşeyin tek menbâı olan Cenabı Hakka’a gönülden yönelir. Cenab-ı Hakk’ın kulundan duâ istediğini bildiren ayeti kerimeler vardır. Örneğin ; Furkan Sûresi 77.ci ayeti kerime de Cenab-ı Hakk şöyle buyurmaktadır ;

(Rasûlüm!) De ki: Sizin kulluk, duâ ve yalvarmanız olmasa, Rabbim size ne diye değer versin!?..”

Âyeti kerimeden de anlaşılacağı üzere duâlar ; kul ile yaradan arasındaki manevi bir bağdır. Kul tüm hâcetlerini sabırla ve duâyla yalnızca Cenab-ı Hakk’tan istemelidir.

Bir hastalıktan şifa bulmak, nazar gibi tesir eden durumlardan muhafaza olunmak gibi hallerde belli dua ve ayetlerin okunması uygun görülmekle beraber, bu tarz mevzuular için birilerine giderek o kişilerden medet ummak –Allah muhafaza- kişinin imansız olarak son nefesini vermesine bile sebebiyet verebilir. Bir Müslümanın en büyük dayanağı, yardım dileyeceği mâkam , yalnızca Cenabı-ı Hakk’tır.

2018 - Aydınlı Mehmet Hoca