Whatsapp Destek
Whatsapp Destek

Muska Nedir?

Muska Nedir?

MUSKA NEDİR?

Halk arasında bilinen hâliyle muska; üçgen biçiminde katlanıp bir bez parçasına sarılan ve giysiye takılacak şekilde ayarlanan, üzerinde taşındığında ise ; taşıyan kişiyi nazar, büyü veya zararlı herhangi bir varlıktan, hastalıklardan koruduğuna inanılan, arapça harflerle yazılmış çeşitli duâların veya ayetlerin yazılı bulunduğu kağıt parçasına denir.

Din Hizmetleri Genel Müdürlüğünün yaptığı açıklamaya göre de ; “Korkudan, nazardan korunmak, bazı hastalıklardan şifa bulmak adına Kuran-ı Kerimden ayetler okumak câizdir. Muskadan medet umma, onu koruyucu olarak algılama, Allah’tan beklenilecek şeylerin muskadan bekleme gibi olumsuz durumlara sebep olacaksa, muska kullanılması doğru değildir.” şeklindedir…

Unutulmamalıdır ki ; şifayı verecek olan da, koruyup gözeten de yalnızca Allahu Teâla Hz.’dir. Allahtan başka sebeplere bağlanarak yalnızca onlardan medet ummak, şifa beklemek, imanın sıhhati bakımından tehlikeli bir durumdur. Bizler kul olarak bizi yaradanı asla unutmamalı, O’na kalpten yönelerek duamızı ona yapmalı ve yalnızca Cenab-ı Hakk’tan medet ummalıyız. Dua, muska, cevşen gibi vesilelere sarılırken asıl şifa veren, koruyup gözeteni unutmamalıyız.

2018 - Aydınlı Mehmet Hoca